Află rapid răspunsul la orice întrebare despre piața imobiliară
Introdu minim 3 caractere
Caută în
cristinacalin448 a întrebat

Pot cumpara un apart cu banii jos?

publicat pe 16 aug. 2018 in categoria Cumpărători

As dori sa achit cash toata suma.

Oferă părerea ta:

Pentru a posta întrebări este necesar să fii autentificat.
Intră în contul tău sau crează-ți un cont nou pe imobiliare.ro

Sfaturi și păreri
4 răspunsuri de la cititori
Viorel V. Zburlea a răspuns:
5 sept. 2018
  • PREMIUM INVEST CONSULTING S.R.L
  • Director Vanzari
  • Bucuresti

Legea 70/2015 Art. 10
Operaţiunile de încasări şi plăţi în numerar între persoanele fizice, altele decât operaţiunile de încasări şi plăţi realizate prin intermediul instituţiilor care prestează servicii de plată autorizate de Banca Naţională a României sau autorizate în alt stat membru al Uniunii Europene şi notificate către Banca Naţională a României, potrivit legii, efectuate ca urmare a transferului dreptului de proprietate asupra unor bunuri sau drepturi, a prestării de servicii, precum şi cele reprezentând acordarea/restituirea de împrumuturi, se pot efectua în limita unui plafon zilnic de 50.000 lei/tranzacţie. Sunt interzise încasările şi plăţile fragmentate în numerar pentru tranzacţiile mai mari de 50.000 lei, precum şi fragmentarea unei tranzacţii mai mari de 50.000 lei.

avatar
Dana Marinescu a răspuns:
16 aug. 2018
  • RE/MAX Freedom Group
  • Broker imobiliar
  • Bucuresti

Buna ziua,

Puteti achita cash vânzătorului in fata notarului maxim 50000 ron. Orice plata mai mare de 50000 ron trebuie sa treaca prin banca. Despre acest aspect veti fi informat si de notarul public unde veti face vanzarea.

Toate cele bune!

cristinacalin448 a răspuns:
16 aug. 2018

Nu-i pot da direct vanzatorului?

avatar
Claudiu Hategan a răspuns:
16 aug. 2018
  • Klauss & Partners
  • Broker Imobiliar
  • Bucuresti

Buna ziua.

Bineinteles ca puteti achita intregul pret al proprietatii in numerar insa plata efectiva va trebui facuta prin depunere a numerarului direct in contul vanzatorului dupa semnarea contractului de vanzare.

Cu stima,

Claudiu Hategan