
Interesul pentru locuințele de închiriat a crescut cu 14% în primele trei luni ale acestui an în comparație cu nivelul înregistrat la începutul anului trecut. Pentru fiecare proprietate nouă scoasă în piață și-au arătat interesul, la fel ca în Timișoara, trei potențiali chiriași.
Chiar dacă oferta urmează un trend crescător față de finele anului trecut, numărul proprietăților noi se menține destul de limitat pe plan local. Dintr-un total de 3.410 case și apartamente disponibile potențialilor chiriași, doar 510 se încadrează pe segmentul nou al pieței, potrivit Raportului Imobiliare.ro Market 360 “Piața imobiliară rezidențială, T1 2025”.

Chiriașii plătesc, în medie, 340 euro/lună pentru o garsonieră, 500 euro/lună pentru un apartament cu 2 camere și 650 euro/lună pentru un apartament cu 3 camere.

Cea mai scumpă zonă din oraș este, la începutul acestui an, Faleza Nord, unde apartamentele se închiriază cu o sumă medie lunară de 695 euro. Chiriile s-au ieftinit ușor în centrul orașului, mai exact de la 700 la 650 euro/lună.
Ieftiniri au putut fi observate și în zona în care chiriașii achită deja lunar cele mai mici sume de bani proprietarilor, Abator (Far). Un apartament poate fi închiriat cu 370 euro/lună.