
Guvernul a venit cu explicații privind majorarea impozitelor, după ce proprietarii din România s-au plâns că s-au confruntat cu creșteri mai mari decât cele anunțate la finalul anului trecut.
Executivul explică faptul că, în medie, majorarea taxelor pe clădiri, terenuri și autovehicule este de 70%–80%. Noile taxe vor aduce la bugetele locale venituri suplimentare estimate la 3,7 miliarde de lei în 2026.
Reprezentanții Executivului explică faptul că această schimbare nu mai putea fi amânată și vin cu mai multe argumente. În primul rând, România încasa foarte puțin din taxele pe proprietate comparativ cu restul Uniunii Europene, doar 0,55% din PIB, față de o medie europeană de aproape 2%.
În al doilea rând, multe dintre aceste taxe nici măcar nu erau colectate: peste o treime dintre ele rămâneau neîncasate. În plus, valorile după care se calculau impozitele nu mai corespundeau realității economice actuale.
Lipsa reformei ar fi dus la pierderea de fonduri europene
Din 2027, impozitele pe locuințe vor fi calculate în funcție de valoarea reală de piață a proprietăților, ceea ce înseamnă că pentru multe case și apartamente vor urma noi creșteri. România și-a asumat acest pas prin PNRR, însă aplicarea lui a fost amânată de mai multe ori, din cauza lipsei unui sistem informatic care să poată evalua corect toate proprietățile.
Sistemul vechi a fost abandonat, iar autoritățile lucrează acum la o platformă nouă, numită e-Proprietatea, care ar trebui să fie gata până la jumătatea anului 2026. Acest termen este important pentru ca România să nu piardă finanțarea din PNRR. Dacă totul merge conform planului, noul mod de calcul va fi aplicat de la 1 ianuarie 2027.


