Află rapid răspunsul la orice întrebare despre piața imobiliară
Introdu minim 3 caractere
Caută în
ovi.ktm a întrebat

referitor la impozit pe venit

publicat pe 14 mai 2021 in categoria Cumpărători

Persoanele juridice nu datorează Statului impozit pe veniturile obținute din transferul proprietăților imobiliare ???

Oferă părerea ta:

Pentru a posta întrebări este necesar să fii autentificat.
Intră în contul tău sau crează-ți un cont nou pe imobiliare.ro

Sfaturi și păreri
1 răspuns de la experți 1 răspuns de la cititori
ovi.ktm a răspuns:
16 mai 2021

Buna ziua, la ce art, e prevazut in Codului Fiscal,faptul ca persoanele juridice nu datoreaza impozit pe veniturile obtinute din tranzactiile imobiliare ?
Multumesc!

avatar
Nicoleta Olteanu a răspuns:
14 mai 2021
  • imobiliare.ro

Va multumim pentru interesul acordat sectiunii noastre de consultanta.
Conform Codului Fiscal, persoanele juridice nu datoreaza impozit pe veniturile obtinute din tranzactiile imobiliare.
Conform art.58, Cod Fiscal, urmatorele categorii de persoane datoreaza impozit pe venit: ‘persoanele fizice rezidente; persoanele fizice nerezidente care desfasoara o activitate independenta prin intermediul unui sediu permanent in Romania; persoanele fizice nerezidente care desfasoara activitati dependente în România; persoanele fizice nerezidente care obtin venituri prevazute la art. 129’.
Va dorim mult succes si va mai asteptam oricand veti avea neclaritati cu privire la piata imobiliara.